Ana Sayfa / EKONOMİ

EKONOMİ

Trabzon’da Ekonomi

İhracatın büyük bölümü fındık, çay ve yaş sebze meyveden oluşan ilimizde; Son 3 yılda İhracat-İthalat durumu düşme görülmektedir.

Sanayi

Trabzon ilinin arazi yapısı büyük çaplı sanayi tesislerinin kurulumu için uygun olmayıp, imalat sanayinde sayılabilecek belli başlı alanlar; un ve kepek, süt mamulleri, balık yağı ve unu, hazır giyim, mefruşat, ayakkabı, kereste, beton direk, lastik ve plastik ürünler, PVC boru, bakır, çinko, kurşun, alüminyum, kurşun mamulleri, boru, galvanizli saç, tuğla, metal, otomobil yan sanayi ve cerrahi dikiş malzemesi imalatıdır. İlde 1992 yılında özelleştirilen bir adet çimento fabrikası mevcuttur. İlimizde 3 Organize sanayi bölgesi vardır.

Arsin Organize Sanayi  Bölgesi

Bölgede başta gıda, makine, orman ürünleri, plastik sanayi olmak üzere 16 farklı sektörde üretim yapılmaktadır. Trabzon Arsin Organize Sanayi Bölgesi, 500 milyon dolar ihracat ve 14 milyon dolar ithalatı ile ülke  ekonomisine büyük katkı sağlamaktadır.

Beşikdüzü Organize Sanayi Bölgesi

Bölgede 35 parsel 32 firmaya tahsis edilmiş olup, 10 sektörde üretim yapılmakta, yaklaşık 450 kişi istihdam edilmektedir.

Akçaabat Şinik Organize Sanayi Bölgesi

Bölgede 49 parselin tümü 31 firmaya tahsis edilmiş olup, 5 işletme faaliyette bulunmaktadır. Mevcut OSB alanına, 39 hektarlık ilave alan için yer seçimi çalışmaları devam etmektedir.

Küçük Sanayi Siteleri

İlimizde 13 Küçük Sanayi Sitesinde 1.661 işyeri bulunmakta olup, bu işyerlerinde 6.213 kişi istihdam edilmektedir.

Tarım

İlimizde 466.400 hektarlık toplam arazinin;  % 21’i Tarım, % 42’si Orman, % 26’sı Çayır-Mera ve % 11’i Ürün Getirmeyen arazidir.

İlin tarım potansiyelinde fındık ve çay ilk sırayı almaktadır. Türkiye fındık üretiminin % 10’u, Çay üretiminin ise % 12’si ilimizde yapılmaktadır.

Hayvancılık

İlimizde hayvancılık daha çok süt ve süt mamulleri üretimine yönelik olarak yapılmaktadır. Daha çok büyükbaş hayvan beslenmektedir. Balıkçılık ise, Trabzon için önemli bir gelir kaynağıdır.

Turizm

Trabzon; tarihi, kültürü ve eşsiz doğal güzellikleriyle turizmin yeni rotası haline gelmiştir. İlimizdeki konaklama tesislerinde 10.000’i Belediye Belgeli, 8.000’i de Turizm Bakanlığı Belgeli olmak üzere 18.000 yatak bulunmaktadır. Trabzon’da turizm sektörü son yıllarda hızlı bir gelişim göstermiştir. Uzun yıllardır süregelen yerli turist sayısının artması ve özellikle körfez ülkelerinden gelen turistler sektörün büyümesine katkıda bulunmuştur. İlimiz, çoğunluğu Körfez ülkelerinden doğrudan uçak seferleri ile önemli sayıda yabancı turist gelmektedir.