Ana Sayfa / GENEL / İstanbul Trabzon Federasyonu, Hollanda konsolosluğu önüne siyah çelenk bıraktı

İstanbul Trabzon Federasyonu, Hollanda konsolosluğu önüne siyah çelenk bıraktı

İstanbul Trabzon Federasyonu olarak  Genel Başkanımız Dursun Çağlayan ve  beraberinde ki yönetim kurulu üyelerimiz  Hollanda konsolosluğunun önüne gelerek siyah çelenk bıraktı.

İstanbul Trabzon Federasyonu olarak Ülkemize ve Ülkemizin bir bakanına bu şekilde yapılan muamele çok çirkin olup Hollanda’yı şiddetle kınıyoruz. 16 Nisan Referandumuna ilişkin çalışmalarda bulunmak üzere Hollanda’ya giden  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’ya Hollanda’nın davranış şeklini kınıyoruz. Tamamen kabul edilemezdir.

Konsolosluk önünde basın açıklaması yapan Federasyon Başkanı Çağlayan, “ Hollanda’da sayın bakanımıza ve daha öncede dışişleri bakanımıza, özellikle toplantı konusunda yapılan konuşmalar ve istişareler doğrultusunda görüşmeler doğrultusunda Hollanda’nın hiç bir hukuk tanımayan uluslararası hukukun hiç bir tarafına oturmayan, geçmişte gördüğümüz ve öğrendiğimiz Nazi tavırları ile faşizm tavırları ile sayın bakanımıza, orada en son yapılan davranışı tutumu ve uygulamayı kesinlikle doğru bulmuyoruz. Uluslararası hukuka tamamen aykırı bir davranıştır. Bu davranışını oradaki vatandaşlarımıza da uyguladılar ondan dolayı Hollanda devletini şiddetle kınıyoruz. Ve bunun karşılığı olarak özür ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin de vatandaşlarının da sayın bakanımızın da özür yetmez dediği gibi bunun tazminat hakkımız saklı olması kaydıyla beraber bu görevlerini yapmalarını bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Hollanda için Avrupa demokrasisi için bir utanç gecesi yaşandı. Çünkü demokrasinin beşiği denen bir kıta, uluslararası hukuku ayaklar altına alıp çiğnediler.

Türkiye’nin hiç bir şeyi sinesine çekmeyeceğine vurgu yapan Federasyon Başkanı Çağlayan, “Türkiye Cumhuriyeti hiç bir şeyi sinesine çekmeyecektir. Ve Hollanda’ya gereken cevabı vereceğine biz STK’lar olarak inanıyoruz. Hükumetimiz, Cumhurbaşkanımız ve halkımız tek yürektir. Hollanda’ya gereken yaptırımların uygulanması gerektiğine de inanmaktayız. Avrupa’nın değerlerine ve ilkelerine aykırı olan bu davranış şekli aynı zamanda Viyana Sözleşmesi’ne de aykırıdır. Bu nedenle de diğer devletleri de Hollanda’yı kınamaya  ve yaptırım uygulamaya davet ediyoruz. Kanunsuzluk başka ülkenin bakanlarını da olabilir bu nedenle kanunlara uymaya ve Hollanda’yı bir kere daha şiddetle kınıyor siyah çelenk koyarak Hollanda hükumetini özre, yanlıştan dönmeye davet ediyoruz.” dedi.

Yönetim kurulu üyelerimiz Tokay Emin, Göksal Purtuloglu, İslam Kara, Yakup Bıçak, Orhan Çağlayan ve Salim Zorba da kınamaya katılanlar arasındaydılar.