Ana Sayfa / GENEL / TRABZON FİLM FESTİVALİNE GÖRKEMLİ TANITIM

TRABZON FİLM FESTİVALİNE GÖRKEMLİ TANITIM

İstanbul Şişlide bulunan Grand Cevahir otelde  dün akşam yapılan görkemli bir lansman toplantısı ile Trabzon Uluslararası Film festivali (TUFFEST) sanat camiasın ve kamuoyuna tanıtıldı. Sanat camiasından bir çok ünlü yönetmen oyuncu ve Trabzonlu iş adamlarının yanı sıra siyaset dünyasının tanınmış simaları da Lansmanda yer alanlar arasındaydı.

Festival Yürütme başkanı ve İstanbul Trabzon Federasyonu Başkanı Dursun Çağlayan‘ın kürsüde “bu sene 200 bin ödül ile Türkiye’de verilen ödül sıralamasında Antalya Film Festivali’nin arkasında yer almaktayız. Yıllardır ülkemizi başarı ile ulusal ve uluslararası alanda başarı ile temsil eden Antalya Film festivalinin önünde olmak onlara saygısızlık olurdu. Ama seneye bu konuda atağa gececeğiz” sözleri alkış alırken. “Elbette bir ülkede ne kadar çok sanat ile alakalı etkinlik ve festivaller yapılırsa, rekabet ortamı olursa o kadar ülkemize hizmet kalitemiz artar”  sözlerine devam etti.

Festival Danışma Kurulu başkanı ve Anadolu Eğitim Kültür ve İrfan derneği (ANADER) başkanı Asım Aykan; “İstanbul Trabzon Federasyonu ve Başkanı Dursun çağlayan, yöneticilerinin özverili çalışmaları, gayretleri sayesinde bu günlere geldik. ANADER olarak bir çok kültürel etkinliklerin içerinde olduk. Böylesine uluslararası bir festivalin paydaşı olmak bizler için önemlidir. Şehrimiz için önemlidir, insanımız için önemlidir, ülkemiz için önemlidir.”

AKP İstanbul milletvekili Ahmet Hamdi Çamlı, Trabzon’un uluslararası nitelikte bir film festivaline sahip olmasından mutluluk duyduğunu belirterek, Türk kültürüne katkı sağlayan, milli değerleri öne çıkaran filmlere destek olunması gerektiğini söyledi. MHP Genel Başkan Yardımcısı Celal Adan, Trabzon’un Türkiye’nin çimentosu olduğunu vurgulayarak, bir organizasyonun içinde İTF ve ANADER varsa, o organizasyonunun başarılı olmama ihtimalinin olmadığını kaydetti.

TBMM Başkanvekili ve CHP İstanbul milletvekili Akif Hamza Çebi, İTF ve ANADER’in üstlendiği TUFFEST’in çok önemli bir organizasyon olduğunu belirterek, Trabzon’dan yetişip İstanbul’da ve Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde iş geliştiren insanların, TUFFEST ve benzeri büyük organizasyonlarla Trabzon’a geri döndüklerini kaydetti. Eski Orman ve Çevre Bakanı Osman Pepe, “Ya yol bulursunuz, ya yol açarsınız” deyişini hatırlatarak, İTF ve ANADER’in bir yol açarak Trabzon ve Türkiye’nin kültür sanat yaşamına önemli bir değer kazandırdığını belirtti.

Festivalde dağıtılacak ödüllerde; “Ulusal Uzun Metrajlı Film Yarışması”nda “En İyi Film” 100.000 TL, “En İyi Yönetmen” 20.000 TL, “En İyi Senaryo” 15.000 TL, “En İyi Müzik” 15.000 TL, “Ulusal Kısa Metrajlı Film Yarışması”nda birincilik ödülü 18.000 TL, ikincilik ödülü 7.500 TL, üçüncülük ödülü 5.000 TL, “Ulusal Belgesel Film Yarışması”nda birincilik ödülü 18.000 TL, ikincilik ödülü 7.500 TL, üçüncülük ödülü 5.000 TL olarak açıklandı

Trabzon Vakıflar Müdürü Orhan Kahveci ile Trabzon’dan yazar, yönetmen , oyuncu ve işadamları da geceye katılanlar arasındaydı.